5 sposobów na ulepszenie Twojego Amazfit Bip9 minut czytania

Pamiętacie, jak ostatnio chwaliłem Amazfit Bipa za jego stosunek ceny do oferowanego produktu? Dzięki paru nieoficjalnym modyfikacjom zrobimy prawie wszystko. Poniżej krótki poradnik jak bezboleśnie zmodyfikować zegarek.

Amazfit Bip z uruchomionym Tetrisem.

Dzięki poradom z niniejszego poradnika będziesz mógł na swoim smartwatchu między innymi zagrać w Tetrisa.

Smartwatche i Smartbandy - sprawdź na Ceneo

Spis treści

Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Pamiętacie, jak ostatnio chwaliłem Amazfit Bipa za jego stosunek ceny do oferowanego produktu? Dzięki paru nieoficjalnym modyfikacjom zrobimy prawie wszystko. Poniżej krótki poradnik jak bezboleśnie zmodyfikować zegarek.

Amazfit Bip z uruchomionym 2048.
Amazfit Bip z uruchomionym 2048.

Modyfikacje elektroniki użytkowej to kontrowersyjny temat. Jedni je wielbią za mnogość oferowanych funkcji, inni przytaczają kwestię utraty gwarancji podczas używania przerobionego oprogramowania. I tak jak dawien dawno ludzie zdejmowali SIMlocki, wgrywali dodatkowe funkcje do telefonów obecne w droższych modelach, tuningowali silniki w swoich pojazdach, czy przerabiali zabawki dla dzieci na instrumenty techno, modding zawsze istniał, i zawsze będzie istnieć.

Jedna rzecz jest tutaj ważna – modowanie zegarka spowoduje UTRATĘ GWARANCJI, więc jeżeli coś się zepsuje, jest to wyłącznie Twoja wina i niczyja inna.

Jeszcze jedno – modowalna jest JEDYNIE WERSJA ZWYKŁA – poniższe mody nie zadziałają na wersjach Bip Lite oraz Bip S ze względu na różnice w specyfikacji
Na Ceneo.pl dostaniesz wersję zwykłą już za 258,99 zł.

Poniżej 5 sposobów na to, jak dzięki modyfikacjom od przyjaciół z Rosji ulepszyć swój smartwatch Amazfit Bip.

Sposób pierwszy - zmiana tarczy zegarka

Co prawda w domyślnej aplikacji Mi Fit mamy parę tarcz, jednak wybór tarcz dla Bipa nie imponuje. Aby zaopatrzyć się w więcej tarcz, możemy pobrać aplikację Notify & Fitness for Amazfitdarmowa, zakup za 13,99zł w aplikacji odblokowuje pełną wersję.

Tutaj zmieniamy tarcze Amazfita.
Tutaj zmieniamy tarcze Amazfita.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji należy oczywiście ją skonfigurować – trzeba podłączyć ją do naszego Amazfita i podać parę podstawowych danych – datę urodzenia, płeć, wzrost, wagę.

Po pierwszej konfiguracji, możemy przystąpić do konfiguracji naszej tarczy zegarka. Aby zmienić tarczę, należy kliknąć przycisk z trzema suwakami, następnie opcję “Tarcze zegarka”.

Od tego momentu możemy wybrać “Otwórz” przy zakładce “Top tarcze zegarka” lub “Najnowsze zegarka” i przebierać w tarczach. Jeżeli to dla nas za mało, jeszcze niżej znajdziemy opcje pozwalające na wgranie dowolnej tarczy z pliku *.bin lub pobranie tarczy ze strony amazfitwatchfaces.com.

Wystarczy kliknąć "Rozpocznij aktualizację" by wgrać nową tarczę.
Wystarczy kliknąć "Rozpocznij aktualizację" by wgrać nową tarczę.

Klikając w przycisk poniżej, możecie pobrać tarczę neuroróżnorodności mojego autorstwa, prezentowaną w artykule z recenzją smartwatcha Amazfit Bip.

W momencie, gdy mamy już tarczę, wystarczy kliknąć “Rozpocznij aktualizację” i patrzeć na to, jak nasza tarcza instaluje się na zegarku.

Sposób drugi - zastąp aplikację Mi Fit

Pewnie powiecie, że nie ma to sensu. Że nie po to kupuje się zegarek od Xiaomi, by nie używać Mi Fita. A ja powiem Wam, że aplikacja Fitness & Notify jest o wiele lepsza od podstawowej aplikacji Mi Fit, a na dodatek nie śledzi użytkowników do tego stopnia, do jakiego robi to aplikacja produkcji chińskiej

Nie zamierzam tu omawiać każdej opcji tej aplikacji – skupię się więc na opcjach powiadomień. Dla każdego powiadomienia, możemy zmienić dosłownie wszystko, od ikony, przez ilość powtórzeń, po sposób wyświetlania. Dla powiadomień z Google Maps, możemy ustawić kolejność wyświetlanych danych. Możemy też połączyć się z Alexą Amazonu, a także z asystentem Google (poprzez naciśnięcie przycisku z boku smartwatcha). Możemy również ustawić powiadomienia o połączeniach przychodzących, jak również i nieodebranych.

Zaawansowane opcje powiadomień w aplikacji Notify & Fitness for Amazfit.
Zaawansowane opcje powiadomień w aplikacji Notify & Fitness for Amazfit.

Sposób trzeci - custom firmware

Amazfit Bip z uruchomionym Sokobanem.
Amazfit Bip z uruchomionym Sokobanem.
Amazfit Bip z uruchomionym kalendarzem.
Amazfit Bip z uruchomionym kalendarzem.
Amazfit Bip z uruchomioną aplikacją do sterowania muzyką.
Amazfit Bip z uruchomioną aplikacją do sterowania muzyką.

Czym jest custom firmware? Custom firmware, jest to po prostu nowe oprogramowanie dla naszego zegarka. Aby ułatwić zadanie, przygotowałem Aspektową paczkę z custom firmware, którą wystarczy zainstalować w zegarku, by mieć od razu w pakiecie 9 nowych aplikacji, zastąpione ikony chińskich aplikacji (których na 99% nigdy nie użyjesz) innymi, bardziej przydatnymi w Polsce, oraz polską czcionkę. Obecnie dostępna jest wersja v2 firmware’u.

Miłym Rosjaninem, który stworzył owe oprogramowanie jest Maksym Wołkow z forum myamazfit.ru.

Paczka z custom firmware przygotowana przeze mnie zawiera aplikacje, również zebrane z rosyjskiego forum myamazfit.ru:

 • Kalkulator - prosty kalkulator z czterema podstawowymi działaniami.
 • Kalendarz - kalendarz, niestety bez możliwości dodawania wydarzeń.
 • Latarka - podświetla ekran na biało, pozwalając na oświetlanie miejsc.
 • Gra 2048 - klon popularnej gry logicznej na smartfony.
 • Gra Sokoban - klon słynnej gry z Game Boya, znanej także jako Boxxle
 • Gra BoxPop - ciekawa, oryginalna gra logiczna.
 • Kontroler muzyki - aplikacja pozwalająca sterować muzyką ze Spotify itd.
 • Gra Tetris - klon słynnej gry logicznej z Game Boya.
 • Miernik tętna - klon miernika tętna z zegarków firmy Garmin.

A oto lista zamienionych ikon, dostępna w wersji v2 firmware:

 • Reddit - "Oko" w Notify & Fitness
 • Discord - "Taobao" w Notify & Fitness
 • Wykop - "Alibaba" w Notify & Fitness
 • Google - "Qzone" w Notify & Fitness
 • Nieodebrane połączenie - "Alipay" w Notify & Fitness
 • Steam - "Xianyu" w Notify & Fitness
 • TikTok - "Pingwin" w Notify & Fitness
 • Gmail - "Jingdong" w Notify & Fitness
 • Outlook - "Dingding" w Notify & Fitness
 • YouTube - "KakaoTalk" w Notify & Fitness
 • Ulepszone kolory ikony Twittera
 • Ikona Alipay w menu zegarka zastąpiona ikoną "Apps"

Klikając w przycisk poniżej, możecie pobrać omawiane firmware.

W momencie, gdy mamy już firmware, należy kliknąć przycisk z trzema suwakaminastępnie pasek “Narzędzia” i wybrać opcję aktualizacji oprogramowania, a następnie wybrać “Niestandardowy plik”, po czym wybrać pobrany plik *.zip i aktualizować po kolei wszystkie pliki zgodnie ze wskazaniami aplikacji.

Sposób czwarty - wyedytuj sobie zasoby!

Za mało Ci ikon? Brakuje Ci np. ikony Twojego ulubionego social media, czy może Twojego banku? Może za mało aplikacji, które wgrałem?
Wyedytuj zasoby! 

Zasoby można edytować używając programu Resource Archiver. Program ten jest banalny w obsłudze przez niemal każdego, warunkiem jest jednak nieprzekroczenie maksymalnego rozmiaru zasobów, który wynosi ok. 700KB, inaczej możemy w najlepszym przypadku nie wgrać zasobów, a w najgorszym uceglić zegarek. Program pobierzesz poniżej:

Program jest w pełni po polsku. Wystarczy go uruchomić i przeciągnąć dostarczony przeze mnie plik *.res z archiwum *.zip do okna programu, by rozpocząć edycję. 

Od numeru 121 wzwyż znajdziemy ikony aplikacji, które możemy dowolnie podmieniać – klikamy dwa razy na ikonę, gdzie możemy ją wyedytować bezpośrednio w edytorze obrazów, lub z menu “Plik” wyeksportować, wyedytować w lepszym edytorze do grafiki pixelart, i zaimportować z powrotem. Należy jednak pamiętać, że zegarek obsługuje jedynie 3-bitową paletę kolorów – do dyspozycji mamy 8 kolorów, mniej więcej odpowiadającym temu, czym dysponowała niegdyś Telegazeta:

 • #000000 - czarny
 • #ff0000 - czerwony
 • #00ff00 - zielony
 • #0000ff - niebieski
 • #ffff00 - żółty
 • #ff00ff - fioletowy
 • #00ffff - turkusowy
 • #ffffff - biały

Aby dograć nowe aplikacje, wystarczy po prostu zarejestrować się na forum myamazfit.ru, pobrać je z tego tematu, i przeciągnąć na okno programu.

Po wgraniu nowych ikon i firmware, wystarczy w głównym menu Resource Archivera kliknąć “Plik”, a następnie “Zapisz jako archiwum zasobów”, po czym owe archiwum zasobów wgrać na swój telefon, i wybrać je zamiast pliku *.zip podczas wybierania pliku do aktualizacji.

Sposób piąty - napisz swoją własną aplikację!

Tak, na Amazfit Bipa można napisać swoją własną aplikację! Wystarczy pobrać GNU Embedded ARM Toolchain oraz SDK dla BipOS, i można zacząć pisać własną aplikację w języku C.

Dostępna jest także przykładowa aplikacja, a także kod źródłowy wbudowanego kalendarza, niestety obie mają komentarze w języku rosyjskim, co może sprawić niektórym problem.

Czekam na zdolnych polskich programistów, którzy postanowią napisać własną aplikację na to cudo, i podzielą się nią w komentarzach. A jeżeli jeszcze nie masz Amazfit Bipa do testowania owej aplikacji, albo do wgrania modyfikacji przedstawionych powyżej, zerknij na oferty poniżej:

Podziel się wpisem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on email
Email
Share on print
Wydrukuj

Mogą ci się spodobać

Komentarze

Przewiń do góry