Among Us – recenzja gry6 minut czytania

Znasz grę Among Us? Nie? To zaraz ją poznasz. Dowiedz się o co biega w Among Us i dlaczego stała się nowym hitem Twitcha, a później leć stracić wszystkich przyjaciół oskarżając ich o bycie impostorem. Ty impostorze.​

Ekran tytułowy Among Us.

Ekran tytułowy gry Among Us w wersji na urządzenia mobilne z systemem Android.

Gry na Ceneo

Spis treści

Gry - zobacz na Ceneo

Znasz grę Among Us? Nie? To zaraz ją poznasz. Dowiedz się o co biega w Among Us i dlaczego stała się nowym hitem Twitcha, a później leć stracić wszystkich przyjaciół oskarżając ich o bycie impostorem. Ty impostorze.

Przemieszczamy się po statku w Among Us.
Przemieszczamy się po statku w Among Us.

Dawno, dawno temu, w roku 1986, pewien człowiek, Dmitrij Dawidow, stworzył pierwszą grę, polegającą na wskazywaniu, kto spośród naszych znajomych, jest tym “złym”, i nazwał ją Mafia. Tym samym, rozpoczął gatunek gier zwany grami dedukcji społecznej. Pierwotnie były to gry planszowe, jednak studio Innersloth wpadło na pomysł przeniesienia Mafii na nasze urządzenia mobilne i komputery, a także w kosmos (jak wskazuje nazwa pakietu APK gry) i tym samym stworzyło Twitchowy hit Among Us.

W grę studia Innersloth możemy zagrać na telefonach oraz tabletach z systemem Android i iOS, a także na komputerach za pośrednictwem serwisu dystrybucji cyfrowej Steam oraz itch.io. Zadziała praktycznie na wszystkimwersja mobilna wymaga Androida 4.4 wzwyż lub iOS 10 wzwyż, a wersja pecetowa uruchomi się na każdym pececie pamiętającym czasy Windowsa XP.

Fenomen na skalę światową - czym jest Among Us?

Na pierwszy rzut oka, produkcja studia Innersloth to prymitywnie wyglądająca, prosta i nudna gra sieciowa. Biegamy po statku, wykonujemy zadania. Gra nie wygląda jakoś przesadnie ładnie w porównaniu do tytułów AAA, chociaż utrzymana jest w estetycznym i jednolitym stylu.

No i – dlaczego ludzie ekscytują się tym tytułem? Zacznijmy od tego, że sama gra nigdy nie miała odnieść sukcesu na taką ogromną skalę – jej twórcy, wydając ją w 2018 roku, planowali, że będzie to gra jedynie lokalna, do cieszenia się nią w gronie przyjaciół. Pewnego dnia, główny programista dodał tryb multiplayer, lecz to wciąż nie to spowodowało masowy boom na ten tytuł.

A więc – tytuł ten najprawdopodobniej nigdy nie uzyskałby większego sukcesu, gdyby nie pandemia COVID-19. W piramidzie potrzeb Maslowa, mamy taką potrzebę, która nazywa się potrzebą przynależności, więzi, uczestnictwa w życiu grupy. COVID-19 odebrał nam możliwość spełniania tej potrzeby w sposób, w jaki do tej pory była ona spełniana – ludzie nie mogą jak dawniej zagrać fizycznie w grę planszową (czego skutkiem był podobny fenomen gry w chińczyka online – Ludo King na Facebooku w pierwszych miesiącach pandemii) czy porozmawiać, albo nawet pograć w Mafię w świecie rzeczywistym.

Teraz wystarczy jedynie połączyć fakt, że jest pandemia COVID-19, gra pozwala nam grać w gronie nawet 10 osób, a także streamy na Twitchu, gdzie w jednym momencie potrafiło grać aż 10 słynnych Twitchowych osobistości, i mamy przepis na sukces. Among Us po prostu znalazło się w odpowiednim miejscu i czasie.

Minigra z zadaniem w Among Us.
Minigra z zadaniem w Among Us.
Wyrzucamy śmieci.
Wyrzucamy śmieci.

Ale po co, ale na co? - cel Among Us

Ale – jaki jest cel tej gry? W grze gracze podzieleni są na dwie drużyny – crewmate’ów (załogi) i impostorów (oszustów). W jednej grze może być maksymalnie trzech impostorów, reszta to załoga, próbująca powstrzymać impostorów przed zabiciem załogi i zsabotowaniem misji.

Podczas gdy załoga stara się wykonać proste misje w formie minigierek, współpracując ze sobą, impostor sabotuje statek i zabija kolejnych członków załogi. Wtedy można zgłosić ciało i zwołać spotkanie, a gdy się boimy o przetrwanie i widzimy kogoś podejrzanego, możemy skorzystać z przycisku awaryjnego, który pozwala zwołać spotkanie w dowolnym momencie.

I tutaj sprawa się komplikuje – nie wiemy kto jest impostorem. Musimy go sami namierzyć, w czym gra nam nie pomaga może i ma proste mechaniki – bo ma mieć. Impostora musimy rozpoznać sami, a poziom trudności gry zależy bowiem tylko i wyłącznie od graczy z którymi gramy i ich umiejętności społecznych – gracze w Among Us muszą umieć doskonale udawać i kłamać, aby nie zostać szybko wyeliminowanymi.

Crossplay i darmowa wersja mobilna - co jeszcze fajnego w Among Us

Przegrana w Among Us.
Przegrana w Among Us.

Co do Among Usprodukcja studia Innersloth to tytuł mocno imprezowy. Najlepiej gra się w niego z ludźmi, z którymi jest się w pobliżu, w jednej sieci Wi-Fi na telefonach. Niestety czasy są, jakie są, więc z innymi grać nie można – zostaje tryb online, który tak samo jest świetną zabawą, mimo tego, że tytułowi brakuje voice chatu i trzeba na czacie pisać skrótami.

Kolejną świetną rzeczą jest crossplay. Możemy grać na zniszczonym 8-letnim tablecie, a gracz grający na swoim gamingowym komputerze z najnowszym RTXem 3080 będzie grał dokładnie w tą samą grę co my. Na obu tych sprzętach, gierka będzie działać doskonale.

Co ważniejsze, na telefonach i tabletach Among Us dostaniemy za darmo. Kosztem są reklamy, które wyświetlane są bardzo rzadko i nikomu nie przeszkadzają, a także zablokowanie części kosmetycznej zawartości za paywallem. Rzeczy te nie przeszkadzają w cieszeniu się grą, w przeciwieństwie do innych gier mobilnych

Czy warto zagrać w Among Us? - podsumowanie

A więc, czy warto zagrać w Among Us? Gra na urządzeniach, na których się najlepiej w nią gra, i tak jest darmowa. Nic nie tracicie, poza czasem.

Według mnie warto jest poświęcić nieco swojego czasu i ewentualnego kupić wersję pecetową jeżeli nam się spodoba.

Gra jest prosta i z rozgrywką poradzi sobie każdy, a zasady wytłumaczyć można w 10 minut. Niestety w grę wchodzi tu czynnik ludzki, a jako że zbyt dobrym kłamcą nie jestem, to i impostor ze mnie słaby 😀

Polecam z całego serca, na pewno i Wam tytuł ten się bardzo spodoba. Jeszcze raz – nic nie tracisz!

Wygrana w Among Us.
Wygrana w Among Us.

Ocena końcowa:

4.5 / 5
4.5/5

Plusy:

  • Na Androidzie zupełnie darmowa
  • Ciekawy gameplay
  • Przyjemny dla oka, jednolity styl graficzny
  • Prosta do zrozumienia
  • Crossplay Windows/Android/iOS

Minusy:

  • Trzeba jednak mieć znajomych do grania
  • Brak voice chatu

Podziel się wpisem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on email
Email
Share on print
Wydrukuj

Mogą ci się spodobać

Komentarze

Przewiń do góry